Vybrat si vhodný plot není jen otázkou funkční a účelovou, ale hlavně estetickou. Říká se, že plot jako první vizitka domu vypovídá o svém majiteli nejvíce. Čím podstatným se od sebe liší dřevěný a plastový plot? Která varianta je pro vás lepší?
Pravidlem číslo jedna je, aby váš plot ladil v okolím a stylem vašeho domu. Na vesnici k roubenému stavení se bude více hodit klasický tyčkový plot než k městské honosné vile. Dřevo zde pak může být využito více k lehkému oplocení předzahrádky i jako neprůhledný plot. Obecně platí, že nejestetičtější jsou vždy přírodní odstíny, případně dle vkusu bílý nátěr.
Dřevo – přírodní materiál a klasika
Hlavním plus dřevěného plotu je přírodní materiál, který působí velmi esteticky a je relativně ekonomický. Problémy nastávají tehdy, kdy plotu nevěnujete dostatečnou pozornost. Aby se ploty ze dřeva nerozklížily je třeba pořídit již v začátku pevnou konstrukci, která plot podpoří například při silných poryvech větru. Základem je správná údržba kvalitním nátěrem, aby dřevo neuhnívalo a nepůsobilo neesteticky.
Bezúdržbová, ale dražší alternativa dřevěného plotu
Dříve nevzhledné „umělé“ ploty jsou dnes již oblíbenou bezúdržbovou alternativou dřevěných plotů. Hlavní předností je dlouhá životnost. V současné době jsou plastové materiály velmi odolné vůči vysokým teplotám i ÚV záření. A pokud máte rádi vzhled dřeva, plastové zábradlí, ploty i brány jsou dostupné v imitacích všech vzhledů. Čím věrnější imitace, tím dražší plot. Jakkoliv může imitace dřeva být věrná, jen těžko si ji představit u venkovského stavení, roubenky či dřevostavby.
Zásadní rozdíly ve variantách
Plastové oplocení je vedle dřevěného takřka bezúdržbové. Dřevěný plot je nutno jednou za 2-3 roky podrobit pravidelné údržbě. Na plastové ploty nemusíte ani pomyslet, při velkém znečistění snadno opláchnete hadicí. Kvalitní plast odolá vodě, soli i povětrnostním podmínkám, je tvarově i barevně stálý.
Z hlediska pořizovací ceny jsou plastové brány a ploty v nevýhodě. Pořizovací cena je výrazně vyšší.