Železná výstuž na stavbách

výstuž

Inovativní kompozitní tyče jako výztuž pro betonové konstrukce jsou ve stavebnictví stále používanější. Jsou odolné vůči korozi, jsou pevnější a lehčí než ocel a nemění své vlastnosti ani při změně teplot, a proto je tento nový materiál velmi slibný do budoucna. Jsou také řešením při současných omezených dodávkách stavební oceli.


Hlavním nedostatkem železobetonu je nízká odolnost oceli vůči korozi a z toho vyplývající omezená životnost a nutnost častých oprav železobetonových konstrukcí. Inženýři společnosti Tesla FiberoX se několik let věnovali intenzivnímu vývoji alternativního materiálu. Podařilo se jim zdokonalit inovativní GFRP výztuž (Glass Fiber Reinforced polymer), která vyhovuje vysokým nárokům na trvanlivost, dlouhou životnost, efektivnost a zároveň přiměřené náklady.

Vyvinutá kompozitní výztuž FiberoX je produktem na bázi epoxidové pryskyřice posíleným skelnými vlákny. Prošel certifikací a je odolný vůči korozi. Navíc je
až třikrát pevnější a čtyřikrát lehčí než ocel, nemagnetický, chemicky odolný. Je také elektrickým izolantem, nevede teplo a neztrácí své vlastnosti při změně teplot.

Kompozitní tyče FiberoX dokonale odpovídají strategii vyváženého rozvoje stavebnictví, podle které musí být budovy naprojektovány z materiálů, které nevyžadují nákladnou údržbu a opravu a zabezpečí jednoduché oddělování různých materiálů od sebe při opravách a demontáži.

zelezna vystuz na stavbach 1

Betonové konstrukce vyztužené kompozitními tyčemi mají i další výhody

Kompozitní výztuž nevede elektrický proud a tím nevzniká elektromagnetické pole, stavba je tak nerušivá pro citlivé přístroje a elektroniku. Nevznikají indukční proudy zahřívající výztuž a celou strukturu stavby. Toto řešení si vystačí s menší betonovou pokrývkou, což snižuje stavební náklady. Také zabraňuje karbonizaci betonu, čímž minimalizuje škody a minimalizuje náklady na údržbu. V neposlední řadě se jadná o materiál přátelský k životnímu prostředí
s nízkou uhlíkovou stopou.

susenky

 

Magazinx.cz