Už jste někdy slyšeli o „vílích kruzích“? Najdete je nejen na různých místech v Evropě, ale jejich zvláštní variantu mají i v Namibské poušti v Africe. O co jde? Jsou to zdánlivě nevysvětlitelné kruhové útvary v přírodě, které vypadají jako dílo zahradníka s velkým kružítkem, ale na jejich vznik nemá lidská činnost žádný vliv.
Ty evropské mají podobu kruhů z trávy, hub, či mechů, africké „vílí kruhy“ jsou prázdná kruhová místa uprostřed sporé vegetace. Vypadají trochu, jako když na Vánoce při pečení vykrájíte z rozváleného těsta kolečka a dáte je na plech, na válu pak zbyde jen „děravé těsto“.
Oba typy kruhů provázely v minulosti pověsti o jejich nadpřirozené povaze, tajemném vzniku a i nebezpečí, které číhá na ty, kteří do nich vstoupí. Odtud i jejich název, který jejich původ připisuje působení vil či jiných kouzelných bytostí. Nic nadpřirozeného ale v kruzích nečekejte ani na evropských loukách, ani v africké poušti.
Jak zjistili vědci, evropské kruhy vznikají díky zvláštní schopnosti hub migrovat za živinami. Houby rostou z podhoubí, tedy ze spór hub, které se na určitém místě zachytily v půdě nebo na jiném vhodném stanovišti. Když ale vyčerpají živiny, postupně se posouvají od středu do všech stran a další houby tak vytvoří prstenec kolem původního podhoubí. Ten se postupně dále posouvá od středu ke krajům kruhu. Kolem něj bývá také díky dostatku živin nejhustší tráva, zatímco ve středu kruhu jí roste minimum právě kvůli tomu, že půda je vyčerpaná.
Ani africké kruhy nejsou žádným tajemstvím, ale na svědomí je mají termiti, což doložila studie německého biologa Norberta Jürgensena. Ve všech zkoumaných kruzích nalezl stopy stejného druhu termitů, kteří kruh vytvoří tak, že na určitém místě sežerou veškeré rostliny včetně jejich kořínků. Zdálo by se, že po jejich odchodu by mělo místo znovu zarůst, ale udrží se i desítky let holé. Je to díky tomu, že termiti využívají kruhy jako zásobárny vody. Po deštích se ze všech míst s vegetací rychle odpaří díky listům rostlin, ale v kruzích zůstane pod povrchem. Zavlažuje nejen kolonii termitů, ale i traviny na okraji kruhu. Právě proto je kruh obklopen hustší a vyšší trávou.
Do Afriky se asi mnoho z nás nedostane, ale pokud na kruh z hub anebo trávy narazíte u nás, vstoupit do něj se bát nemusíte, ani když máte do víly daleko.