Začínající rybář má v množství nejrůznějších rybářských potřeb obvykle jasno minimálně v tom, že bez prutu to nepůjde. Jaký a kdy zvolit?
Výběr rybářského prutu se řídí několika různými kritérii a dá se říci, že univerzální prut, který je schopný zvládnout úplně vše, prakticky neexistuje. Zejména „kapraři“ vlastní zpravidla hned několik prutů, a to podle toho, v jaké lokalitě se zrovna chystají rybařit. Přesto se dá při nákupu prutu zohlednit několik hlavních hledisek. Podíváme se na ně z pohledu rybáře-začátečníka.
Způsob lovu
Začátečníkům se doporučuje obvykle lov na plavanou nebo na položenou a zaměření se na menší ryby. Na položenou či plavanou lze v ČR lovit úspěšně prakticky většinu druhů ryb žijících v tuzemských vodách. Tomu je pak nutné přizpůsobit i volbu prutu. U krátkých prutů na plavanou se dostatečná délka pohybuje do 200 cm. U prutů na položenou je to do 450 cm s vrhací zátěží do 60 gramů. Pro začátečníka představují pruty na lehkou a střední položenou dostatečně univerzální volbu.
Druh ryby
Lov těžších ryb, jako je kapr či sumec, přirozeně vyžaduje dostatečně odolný a pevný prut. Ideálně přímo kaprový prut. Ten se nejčastěji vyrábí z uhlíkových vláken. U začínajících rybářů je vhodné zaměřit se na menší a střední druhy ryb a zvolit spíše tzv. plaváčkové pruty, jejichž název je odvozen od techniky zvané na plavanou. Vybavení na položenou pak bývá obdobné.
Cena
Úplně nejlevnější teleskopické pruty pořídíte do 300 Kč. Zpravidla se „teleskopy“ vyrábějí ze sklolaminátu nebo kompozitu, který krom nízké ceny vyniká nenáročností na údržbu a dlouhou výdrží. Nižší pořizovací cena je ale vykoupena o něco horšími vlastnostmi.
Obstojně kvalitní pruty se dají pořídit v cenové relaci okolo 1 000 Kč, přičemž je na místě důrazně varovat před příliš nízkou cenou. Určitě je dobré vyhnout se příliš levným modelům a držet se raději renomovaných značek (např.: Daiwa, Shimano, ATF atd.). Výrazně dražší výrobky pro začátečníka obvykle postrádají smysl, jelikož jejich funkce zatím nevyužije.
Četnost lovu
Začátečník nebo ten, kdo plánuje rybařit pouze příležitostně, si s teleskopickým prutem obvykle vystačí. Profesionál už sáhne raději po děleném prutu, a to dvou, třídílném nebo i vícedílném. Výhoda dvoudílného prutu spočívá oproti třídílné variantě především v tom, že s ním lze dohodit dále. Tyto pruty se vyrábějí typicky z uhlíku, jinak se jim též říká pruty grafitové. Mohou být také vyztuženy opletem z kevlaru.
Nároky na skladovatelnost a přepravu
Teleskopické pruty jsou opatřeny jednoduchým výsuvným mechanismem, díky čemuž vynikají svou skladností. Velmi snadno se přepravují a je otázkou okamžiku, než je budete mít u vody kdykoli připraveny. Začíná s nimi naprostá většina rybářů. Dělené pruty se naproti tomu skládají ze dvou až tří částí. Pokročilí rybáři na nich oceňují lepší požitek z rybaření, a to díky delším náhozům i vyšší odolnosti.